Чи можна отримати компенсацію замість соціальної відпустки працівникам, які мають дітей

Дата: 26.03.2021 14:38

Відповідно до ст. 182-1 КЗпП України жінці, яка працює і має двох або більше дітей віком до 15 років, або дитину з інвалідністю, або яка усиновила дитину, матері особи з інвалідністю з дитинства підгрупи А I групи, одинокій матері, батьку дитини або особи з інвалідністю з дитинства підгрупи А I групи, який виховує їх без матері (у тому числі у разі тривалого перебування матері в лікувальному закладі), а також особі, яка взяла під опіку дитину або особу з інвалідністю з дитинства підгрупи А I групи, надається щорічно додаткова оплачувана відпустка тривалістю 10 календарних днів без урахування святкових і неробочих днів (стаття 73 цього Кодексу).

Така відпустка надається працівникові за календарний, а не за відпрацьований робочий рік. І вона може бути використана працівником у будь-який час протягом календарного року незалежно від відпрацьованого часу і дати народження дітей.

Статтею 24 ЗУ "Про відпустки" передбачено, що у разі звільнення працівника йому виплачується грошова компенсація за всі не використані ним дні щорічної відпустки, а також додаткової відпустки працівникам, які мають дітей або повнолітню дитину - особу з інвалідністю з дитинства підгрупи А I групи.

Можливості заміни додаткової відпустки працівникам, які мають дітей, грошовою компенсацією в інших випадках, законодавством не передбачена.

Якщо працівник продовжує працювати - права на отримання компенсації за невикористану соціальну відпустку на дітей він не матиме. Лише тільки при звільненні.

При цьому, варто обов'язково врахувати, при звільненні такого працівника - роботодавець повинен виплатити компенсацію за всі невикористані дні додаткових відпусток на дітей за всі роки, коли існувало право на такі відпустки.