Гамалій Зоя Іванівна #ШануймоСвоїхГероїв

Дата: 07.05.2021 08:15

Наступна історія про людину, яку знають практично усі жителі Ворожби, Гамалій Зою Іванівну, життєвий шлях якої розпочався з випробувань, ознаменувався ратним і сестринським подвигом, трудовими звершеннями, громадянським героїзмом і самопожертвою!

Народилася Зоя Іванівна 18 лютого 1922 року в багатодітній родині, мала шестеро братів і дві сестрички. Батько служив у підрозділі правопорядку, а мама була Берегинею чисельного сімейства. Навчаючись у школі, Зоя Іванівна була активним учасником художньої самодіяльності, грала в аматорському театрі співала в хорі. Брат Михайло порадив сестричці після закінчення школи вступати до медичного училища. Закінчивши сестринське відділення, Зоя Іванівна була направлена на роботу до Казахстану у м. Гур’їв.

Вона працювала медичною сестрою в обласній лікарні до початку війни, а восени 1941 року її зараховують до прифронтового військового госпіталю №4116. У 1942 році госпіталь переїздить до Криму в Ялтинський район, де Зої Іванівні присвоюють звання старшого сержанта медичної служби. З її слів, «саме цей час був найважчим для мене. По черзі молоді медсестри знаходяться на самій передовій лінії фронту. Бомбування, смерть, страждання поранених…»

У війни не жіноче обличчя… Напевне цей вислів точно підходить до фронтового періоду життя Зої Іванівни. У мирний час вона вирішує розірвати усі зв’язки з медициною, бо забагато побачила горя на передовій та в госпіталі.

Одного разу під час чергового бою Гамалій (тоді Пономаренко) З. І. поповзла рятувати пораненого бійця. Раптом перед нею розірвався снаряд, один уламок влучив у голову дівчини. Медсестру швидко доставили до госпіталю. Потім операція, важка реабілітація, загострення легеневої хвороби, сильні головні болі… Вона вижила… Була звільнена в запас.

Доля членів родини Зої Іванівни теж непроста і трагічна. Микола та Іван Пономаренки були розстріляні у так званому білопільському «Бабиному Яру» за підпільницьку діяльність. Чоловіки під час вечірніх та нічних робіт знищували нацистських солдатів, спалюючи їх тіла в котельній. Брат Олександр загинув по дорозі на фронт прямо у вантажівці, якою перевозили бійців. Комуніст Михайло потрапив у полон разом зі всім військовим формуванням, яке пізніше увійшло до Російської Визвольної Армії Власова. При першій можливості чоловік тікає від зрадників, приєднується до партизанського загону, у якому перебуває до кінця Другої світової. Після війни проти Михайла починається слідство і його висилають до Комі. Брат Петро дослужився до звання підполковника, командував танковим полком, мав численні ордени та медалі.

Зоя Іванівна не любила розповідати про роки війни. Після повернення додому вийшла заміж за хлопця молодшого за неї, який вперто і завзято впадав за нею. У мирному житті працювала у Білопільському залізничному училищі, буфетницею вокзалу вузла Ворожба, контролером вузлового клубу. Трудовий стаж Зої Іванівни тривав з 1938 по 1999 рік – 61-н рік, сорок з яких вона присвятила залізниці. Переважна частина жителів міста, дитинство та юність яких припало на 70-90-ті роки XX століття, знає учасницю бойових дій і ласкаво називає «тьотя» чи «бабуся» Зоя. Саме вона перевіряла квитки на омріяні кіносеанси чи дискотеку.

Гамалій З. І. нагороджена орденом «За мужність», медаллю «60 років Перемоги» та іншими.

Серце Гамалій Зої Іванівни перестало битися 30 листопада 2020 року. Похована у м. Ворожба.

#ШануймоСвоїхГероїв