Кондратенко Іван Омелянович #ШануймоСвоїхГероїв

Дата: 06.05.2021 08:10

Кондратенко Іван Омелянович народився в 1919 році на хуторі Воронине поблизу с. Кальченки. Батьки Івана Омеляновича були колгоспниками. Вони рано померли, тож Іван виховувався в колгоспному дитбудинку. Після закінчення семи класів вступив до Білопільського залізничного училища. Потім працював слюсарем в Полтавському паровозному депо й одночасно навчався в школі робітничої молоді. Тут же закінчив курси машиністів паротягів.

В 1938 році після призову в армію був направлений у Ворошиловградське льотне училище, яке закінчив в 1940 році. Служив у Кіровограді (нині - Кропивницький) у швидкісній бомбардувальній авіації. З початку війни воював у Карелії, Мурманську.

25 березня 1943 року ескадрилья отримала наказ розбомбити ворожий аеродром. Раптовий сильний удар наших бомбардувальників «Пе-2» не дав змоги піднятися жодному літаку противника. У цій операції відзначився й лейтенант Кондратенко І.О. зі своїм екіпажем.

Та коли наші пілоти, успішно виконавши завдання, поверталися додому, і ось-ось уже повинен був показатися рідний аеродром, з-за хмар раптово виринуло кілька «месершмітів». Зав’язався бій. Повітря розсікали вогненні лінії трасуючих куль великокаліберних кулеметів. Екіпаж Кондратенка І.О. вирішив відірватися від ворожих винищувачів, які продовжували інтенсивно атакувати. Стрілець-радист відстрілювався поки не загинув. Аж ось оглушливий вибух струсонув літак. Пронизливий біль пронизав ноги лейтенанту. Літак охопило полум’ям. Пілот Кондратенко наказав штурману покинути машину, потім стрибнув сам. Один із «месерів» почав переслідувати беззахисних льотчиків. Смертельні кулі наздогнали штурмана, а Івану Омеляновичу після повторного обстрілу й утрати свідомості вдалося приземлитися. Не пам'ятав він скільки часу пролежав так у морозному засніженому лісі. Коли опритомнів, зрозумів, що знаходиться неподалік від свого аеродрому. П’ять діб пробирався він плазом до своїх. Ноги порозпухали й зовсім не слухалися, волоклися ніби дерев’яні колодки, у тілі піднявся жар. Декілька раз поранений стріляв з пістолета, але ніхто не чув. Залишив на всяк випадок один патрон - для себе. На шосту добу його знесиленого, з простреленими й обмороженими ногами підібрали технік літака Новиков Іван та ще три солдати. Спорудили з двох жердин та парашута ноші й доставили до своїх.

Страшним і невідворотним був вирок лікаря Кандалакшського госпіталю: гангрена... ампутація...

Важко сказати, скільки довелося йому пережити в ті хвилини, години, дні. «Коли ампутували ноги, різні думки лізли мені в голову: кому я потрібен і чи варто жити?» - зізнавався Іван Омелянович. Думка про те, що назавжди доведеться розлучитися з небом, з льотною справою, не давала спокою.

У грудні 1943-го повернувся додому. Працював в колгоспі касиром, а у квітні 1944 року на загальних зборах його одноголосно обрали головою колгоспу ім. Свердлова (с. Кальченки), який він очолював два з половиною десятиліття.

З 1969 року – пенсіонер, проживав у м. Білопіллі, почесний громадянин міста. Кондратенко І. О. був безстрашним льотчиком – бомбардувальником, легендарною людиною. За бойові й трудові заслуги нагороджений Орденом Вітчизняної війни І ступеня, Орденом Леніна, Орденом Трудового Червоного Прапора, медаллю “За Відвагу” та іншими нагородами.

Помер Кондратенко Іван Омелянович у 1986 році. Похований на центральному кладовищі м. Білопілля.

#ШануймоСвоїхГероїв