Соціальна допомога дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів

Дата: 28.04.2021 13:20

Конституцією України передбачено, що батьки зобов'язані утримувати своїх неповнолітніх дітей та непрацездатних повнолітніх дітей, які потребують матеріальної допомоги. Незалежно від того чи перебувають батьки у шлюбі чи ні.

Тимчасова допомога від держави призначається дітям віком до 18 років у наступних випадках:

• відомості про одного з батьків (платника аліментів), які внесено до Єдиного реєстру боржників у зв’язку з несплатою ним аліментів
  • стосовно одного з батьків здійснюється кримінальне провадження або він перебуває на примусовому лікуванні, у місцях позбавлення волі, якого визнано в установленому порядку недієздатним, а також перебуває на строковій військовій службі
  • місце проживання (перебування) одного з батьків не встановлено.

Тимчасова допомога призначається та виплачується управлінням праці та соціального захисту населення за місцем проживання одного з батьків, який утримує дитину.

Перелік документів, які необхідно подати для призначення допомоги:

• заява за формою, затвердженою Мінсоцполітики
  • копія свідоцтва про народження дитини
  • декларація про доходи та майновий стан осіб, що звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги (заповнюється на підставі довідок про доходи кожного члена сім’ї).

Залежно від підстав, на яких призначається тимчасова допомога, додатково подаються такі документи:

• рішення суду (виконавчий лист) про стягнення з одного з батьків аліментів на дитину;
  • довідка державної виконавчої служби, що підтверджує факт несплати аліментів одним з батьків протягом шести місяців, що передують місяцю звернення;
  • довідка відповідної установи про здійснення стосовно одного з батьків кримінального провадження або про його перебування на примусовому лікуванні, у місцях позбавлення волі, визнання його в установленому порядку недієздатним, а також перебування на строковій військовій службі;
  • повідомлення органу внутрішніх справ про те, що місце проживання (перебування) одного з батьків дитини не встановлено.

Тимчасова допомога призначається кожні шість місяців починаючи з місяця, в якому подано заяву з усіма необхідними документами.

Розмір тимчасової допомоги розраховується як різниця між 50 відсотками прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку та середньомісячним сукупним доходом сім’ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців.

*Відповідно до Постанови КМУ від 22.02.2006 № 189, якою затверджено "Порядок призначення та виплати тимчасової державної допомоги дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів, не мають можливості утримувати дитину або місце проживання їх невідоме".